کارشناس تولید CAR-T cell


  • نام و نام خانوادگی: حامد دبیری

  • پست سازمانی: کارشناس تولید CAR-T cell

  • آدرس ایمیل: hdabiri@hotmail.com

dabiri

حامد دبیری، دانشجوی دوره‌ی دکتری تخصصی (Ph.D.) رشته‌ی ژنتیک مولکولی دانشگاه تربیت مدرس است. ایشان مقطع کارشناسی را در سال 1391 در رشته‌ی زیست شناسی سلولی- ملکولی گرایش ژنتیک در دانشگاه شهید چمران اهواز به پایان رساند. وی در سال 1392 در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌ی ژنتیک مولکولی دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شد و بعد از به اتمام رساندن این دوره، در سال 1395 مقطع Ph.D. را در همان دانشگاه شروع نمود و تا کنون ادامه دارد. ایشان در مدت کار بر روی پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد با عنوان ” بررسی بیان Hsa-miR-11181 و اهداف احتمالی آن در تومور‌های مغزی با درجه‌ی بدخیمی و منشاء متفاوت” علاوه بر فراگیری تکنیک‌های مولکولی در دانشگاه تربیت مدرس، به یادگیری مفاهیم پایه‌ای بیوانفورماتیک مانند زبان برنامه نویسی Python، R و همچنین آنالیز داده‌های microarray و MiSeq حاصل از پروفایل بیانی سلول‌ها و بافت‌های مختلف؛ پرداختند و در پروژه‌های متعدد با گروه بیوانفورماتیک دانشگاه تربیت مدرس همکاری داشتند.

کسب رتبه‌ی سوم کنکور سراسری کارشناسی ارشد، کسب رتبه‌ی اول مصاحبه دکتری، سخنرانی در سومین کنفرانس بین المللی علوم اعصاب پایه و بالین و عنوان برگزیده‌ی چهارمین جشنواره‌ی ایده‌پردازی دانشجویی در حوزه‌ سلول‌های بنیادی (معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) بخشی از افتخارات ایشان است.

با توجه به علاقه وی به پژوهش‌های علمی طراز اول با چشم‌انداز کاربردی، عنوان پروژه دوره دکتری تخصصی خود را ” تولید آنتی بادی قطعه متغیر تک زنجیره (scFv) علیه ناحیه خارج سلولی آنتی ژن اختصاصی سلول‌های بتای پانکراس؛ با استفاده از روش phage display به منظور تولید سلول‌های CAR-T” انتخاب نمود و هم‌اکنون به صورت مشترک با پژوهشگاه رویان و انستیتو پاستور ایران، به تولید آنتی بادی منوکلونال اختصاصی به منظور تولید سلول‌های CAR-T هدفمند اشتغال دارد.

علاوه بر آن، نام برده عضو تیم CAR-T Cell پژوهشگاه رویان بوده و در تولید سلول‌های CAR-T در مرکز ATMP رویان مشارکت دارد.

Dabiri Hamed , M. Soltani Bahram , Dokanehiifard Sadat , Shabaninejad Zahra , Yousefi Fatemeh , Amin Jahanbakhshi. Bioinformatics gene Expression Analysis of Stromal Cells that are Educated by MDA-MB-231 Metastatic Breast Cancer Cell Line. ijbb. 2016