رئیس پژوهشکده

بیوگرافی شغلی و تحصیلی

دکتر حسین بهاروند، استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان است. در سال 1373 مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه شیراز، در سال 1375 مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه شهید بهشتی و در سال 1383 مدرک دکترای خود را در رشته زیست شناسی تکوینی از دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) دریافت کرد. وی در سال 1374 به پژوهشگاه رویان پیوست. او در سال 1382 برای اولین بار سلول‌های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید کرد و در سال 1387 به همراه همکارانش موفق به تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القائی (iPS) انسانی و موشی شد. این فعالیت‌ها او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه‌های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه گذاری و پیگیری کنند. زمینه‌های پژوهشی او پیرامون ارتقاء تحقیقات ترجمانی و پزشکی بازساختی از دیدگاه سلول‌های بنیادی، زیست شناسی تکوینی و مهندسی با الهام از طبیعت است. وی روی دگرتمایزی و تمایز سلول‌های بنیادی پرتوان به سلول‌های قلبی، عصبی، کبدی تحقیق می‌کند و درباره ساز و کارهای پرتوانی و زیست شناسی سلول‌های زایا مطالعه می‌نماید.
ایشان در کارآزمایی‌های بالینی متعدد و پیوند سلول‌های بنیادی بافتی مشارکت داشته است و در زمینه توسعه تولید صنعتی سلول فعالیت می‌کند. او به عنوان سخنران مدعو در بسیاری از کنفرانس‌های علمی ملی و بین‌المللی از جمله (ISSCR 2018) حضور داشته است. از وی 4 کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات Springer و John Wiley به ترتیب در سال‌های 1389، 1391و 1394 چاپ شده است. تاکنون 368 مقاله بین المللی، 102 مقاله داوری شده داخلی به همراه 7  فصل در کتب بین‌المللی از ایشان به چاپ رسیده است. 7 کتاب تألیفی به زبان فارسی و 8 کتاب ترجمه شده از دیگر آثار وی هستند. همچنین 8 تصویر از مقالات شاخص وی بر روی جلد مجلات بین المللی چاپ شده است. با استناد به Google Scholar تا ماه می 2019 بیش از 10000 بار به مطالعات ایشان ارجاع شده و دارای h-index 50 است. حسین بهاروند عضو هیئت تحریریه هشت مجله علمی بین المللی از جمله Journal of Biological Chemistry و Scientific reports (زیرمجموعه انتشارات Nature) بوده و دارای 2 اختراع ثبت شده در آمریکاست. وی 31 جایزه ملی و بین المللی دریافت کرده است.
در دهمین، دوازدهمین و هفدهمین جشنواره رازی (سال‌های 1383، 1385 و 1391) موفق به کسب جایزه تحقیقات در زمینه علم پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در بیست و ششمین و سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی (سال‌های 1391 و 1397) موفق به دریافت جایزه تحقیقات در حوزه علوم پایه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است. در سال 1389 در بیست و هفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، کتاب سلول‌های بنیادی به تألیف وی به عنوان کتاب برگزیده شناخته شد. ایشان در سال 1389 موفق به دریافت جایزه محقق برتر جهان اسلام در حوزه فناوری و علوم از ISESCO (سازمان اسلامی آموزشی، فرهنگی و علمی) گردید. او در سال‌های 1388 و 1392 جایزه دکتر هادوی را از جشنواره علمی فرهنگستان علوم پزشکی دریافت کرد و در سال 1394 به عنوان استاد برجسته حیطه علوم پزشکی از سوی بنیاد بین المللی آکادمیک پروفسور یلدا و همچنین چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی کشور معرفی شد. در سال 1395 وی به عنوان محقق برتر حوزه سلول‌های بنیادی از سوی انجمن ژنتیک ایران برگزیده شد. نامبرده در سال 1393 جایزه علامه طباطبایی را کسب کرد و به عنوان استاد ممتاز از سوی بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شناخته شد. همچنین ایشان در سال 1393 جایزه بین‌المللی یونسکو در حوزه علوم زیستی را دریافت کرد. این جایزه به علت تحقیق بر سلول‌های بنیادی و کاربرد آن در پزشکی بازساختی در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها به ایشان اعطا شد. وی در سال 2017 به عنوان یکی از 20 فرد تاثیر گذار دانش سلول‌های بنیادی از سوی سایت the niche در سطح جهانی معرفی شد. ایشان در سال 2019 برنده جایزه بین المللی آکادمی جهانی علوم (TWAS) در حوزه زیست شناسی برای تولید و نگهداری سلول‏های بنیادی و ارائه مفاهیم جامعی از پرتوانی و تمایز این سلول‏ها به سلول‏های عصبی، قلبی و کبدی گردیدند.

با حمایت و مدیریت او تاکنون 3 شرکت از بستر تحقیقاتی پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول‌های بنیادی شکل گرفته‌اند که شامل Cell Tech Pharmed به عنوان کارخانه تولید سلول برای سلول درمانی، Royan Biotech تولید کننده پروتئین‌های نوترکیب و Royan Stem Cell Technology بانک سلول‌های بنیادی خون بندناف می‌شود. علاوه بر این، او تلاش فراوانی در جهت گسترش علم زیست شناسی سلول‌های بنیادی در ایران کرده است که در این راستا به همراه تیم خود، آزمایشگاهی آموزشی تحت عنوان “سلول‌های بنیادی برای همه” و “آزمایشگاه سیار سلول بنیادی” در یک اتوبوس تجهیز شده تاسیس نموده است. هدف از این روش آموزش و یادگیری مشارکتی، ایجاد انگیزه و توانمندسازی دانش آموزان برای دستیابی به علم، مهارت، نگرش و ارزش‌هایی است که برای شکل‌گیری آینده‌ای پایدار برای علم سلول‌های بنیادی و پتانسیل‌های آن در پزشکی بازساختی ضروری است. او همچنین از سال 1389 “مدرسه تابستانی بین‌المللی رویان” را به صورت سالانه برگزار کرده است که در آن، شرکت کنندگان توسط سخنرانان دعوت شده از خارج کشور آموزش می‌بینند تا بدین‌وسیله امکان تعاملات بین‌المللی و ملی افزایش یابد. برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاعات درباره فعالیت‌های ایشان به آدرس زیر مراجعه فرمائید:

http://royanstemcell.ir/hossein-baharvand/