بیماری‌های پوستی

زخم پای دیابتی (Diabetic Foot Ulcers)

زخم پای دیابتی (Diabetic Foot Ulcers) یکی از عوارض قابل توجه دیابت است و بیشترین قسمت عوارض زخم پای دیابتی را تشکیل می‌دهد. حدود ۱۵ درصد مبتلایان به دیابت گرفتار زخم پای دیابتی می‌شوند و حدود ۸۴ درصد موارد قطع قسمت انتهایی پا را تشکیل می‌دهد. در طی ۲۰ سال اخیر افزایش مرگ و میر ناشی از دیابت بیشتر ناشی از عوارض عروقی دیابت بوده است که شامل درگیری عروق ریز مانند درگیری‌های کلیه و رتینوپاتی و درگیری عروق بزرگ شامل عروق انتهای اندام تحتانی که به دنبال آن اختلال در فرایند ترمیم زخم رخ می‌دهد. حدود ۴ تا ۵ میلیون نفر در کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند، از این تعداد سالیانه حدود ۶۰ هزار نفر به زخم پای دیابتی مبتلا می‌شوند که متاسفانه ۳۵ درصد از موارد بیماری منجر به قطع عضو می‌شود. در دهه های اخیر تلاش های زیادی توسط محققان و پزشکان برای درمان زخم پای دیابتی صورت گرفته است وروش‌های مختلفی از جمله استفاده از جایگزین های پوستی آلوگرافت، غشاهای سنتتیک و سلول درمانی پیشنهاد شده است.
از آنجا که نتیجه نهایی پیوند پوست از لحاظ زیبایی و عملکردی زمان بهینه در پیوند است، متخصصین حوزه سلول‌های بنیادی و سلول درمانی در مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته رویان به دنبال تولید محصول منحصر به فرد سلولی رفته‌اند تا در آینده‌ای نزدیک بتوانیم شاهد درمان بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی در کشور عزیزمان ایران باشیم. این محصول در مراحل پیش بالینی و کارآزمائی‌های بالینی بوده و در صورتی که نتایج قابل قبول در درمان زخم پای دیابتی از خود نشان دهد، پس از اخذ مجوزهای مورد نظر از سازمان غذا و دارو و نهادهای نظارتی داخلی و بین‌المللی، در طی سال‌های آتی وارد زنجیره درمانی و بازار فروش خواهد شد.

سوختگی (Burn)

سوختگی یک آسیب تروماتیک شایع است که موجب ناتوانی و مرگ و میر قابل توجه می‌شود. به علاوه سوختگی به علت زمان طولانی بستری و بازتوانی و همچنین هزینه بالای درمان زخم سوختگی و اسکار ناشی از آن جزء پرهزینه‌ترین آسیب‌های تروماتیک محسوب می‌شود. در حال حاضر، درمان استاندارد سوختگی‌های شدید پیوند اتولوگ پوستی است که عدم وجود محل دهنده مناسب و ایجاد اسکار در محل پیوند از جمله محدویت‌های آن به شمار می‌روند.
از آنجا که نتیجه نهایی پیوند پوست از لحاظ زیبایی و عملکردی زمان بهینه در پیوند است، متخصصین حوزه سلول‌های بنیادی و سلول درمانی در مرکز توسعه فناوری محصولات پیشرفته رویان به دنبال تولید محصول منحصر به فرد سلولی رفته‌اند تا در آینده‌ای نزدیک بتوانیم شاهد درمان بیماران مبتلا به سوختگی با درجات مختلف در کشور عزیزمان ایران باشیم. این محصول در مراحل پیش بالینی و کارآزمائی‌های بالینی بوده و در صورتی که نتایج قابل قبول در درمان انواع سوختگی از خود نشان دهد، پس از اخذ مجوزهای مورد نظر از سازمان غذا و دارو و نهادهای نظارتی داخلی و بین‌المللی، در طی سال‌های آتی وارد زنجیره درمانی و بازار فروش خواهد شد.

سایره پروژه ها